czwartek, 6 lutego 2020

WARSZAWA: Kozienice chcą kolei do stolicy

Kozienice to blisko 18-tysięczne miasto na południe od Warszawy. Ze stolicą łączy je obecnie droga krajowa 79, i choć miasta te dzieli zaledwie kilkadziesiąt kilometrów, nie istnieje pasażerskie połączenie kolejowe. W październiku zeszłego roku Gmina Kozienice podpisała z PKP PLK list intencyjny w sprawie współpracy przy opracowaniu koncepcji programowo-przestrzennej, dotyczącej wybudowania kolejowego połączenia z Warszawą. Teraz ogłoszony został przetarg na opracowanie rzeczonej koncepcji.

Zamówienie obejmuje budowę linii z Kozienic do linii kolejowej numer 8, łączącej Radom z Warszawą. Ponadto linie 76 i 77 mają zostać dostosowane do obsługi ruchu kolejowego. Przewiduje się dwa warianty stworzenia nowego połączenia z Warką: najkrótsze pod względem kilometrażu oraz najszybsze w czasie przejazdu. Ponadto przedmiotem opracowania mają być trzy warianty lokalizacyjne dla stacji kolejowej w samych Kozienicach. Pierwszy zakłada budowę stacji kieszeniowej, drugi zaś budowę dworca czołowego w pobliżu centrum miasta. Ostatni, trzeci wariant, to budowa stacji przelotowej na relacji Warka - Dęblin przez Bąkowiec, a więc z powiązaniem linii 8 z linią 26.

Nowa linia ma być w założeniu jednotorowa i zelektryfikowana. Prędkość maksymalna ma wynieść do 160 km/h, zaś na łącznicach i przy przejściu przez same Kozienice - 100 km/h. Koncepcja ma uwzględnić możliwie najlepszy czas przejazdu z Kozienic do Warszawa - poniżej godziny dla najszybszych połączeń. Ma być gotowa w październiku tego roku. Budżet nie został określony, jednak wiadomo, ze cena stanowić będzie 60% punktacji, zaś pozostałe 40% będzie można zdobyć za doświadczenie personelu wykonawcy.

Kozienice opracują koncepcję budowy linii kolejowej w kierunku Warszawy
fot. UM Kozienice

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane