poniedziałek, 16 marca 2020

BYTOM: tramwajem do dworca kolejowego

Przy dworcu kolejowym w centrum Bytomia powstać ma nowoczesne centrum przesiadkowe, na wzór podobnych obiektów w Katowicach i Gliwicach. Dodatkiem do całości ma być fragment sieci tramwajowej, umożliwiający dojazd do centrum komunikacyjnego ze ścisłego śródmieścia. Dokumentacja na całość inwestycji, ujętej w projekcie unijnym, jest już gotowa, bo powstała w 2018 roku. Torowisko zbudują Tramwaje Śląskie, a pierwsze prace miałyby ruszyć jeszcze w tym roku.

Nowe torowisko o niespełna półkilometrowy odcinek, prowadzący przez ulicę Powstańców Warszawskich i plac Wolskiego do skrzyżowania z Jagiellońską. Planowana jest jednotorowa linia z przystankiem w pobliżu budynku dworca kolejowego. Prócz tego istniejące torowisko na Powstańców Warszawskich, między Sądową a Moniuszki, ma zostać zmodernizowana, przede wszystkim pod kątem zapewnienia możliwości kursowania tramwajów z Sądowej na południe. Plany są bowiem takie, by nowym odcinkiem kursowała linia 38, stanowiąca obecnie jedną z atrakcji turystycznych miasta.

Realizacja tej tramwajowej inwestycji jest pewna, bo Tramwaje Śląskie mają na nią środki w ramach unijnego projektu infrastrukturalnego. Budowa centrum przesiadkowego uzależniona jest od uzyskania adekwatnego dofinansowania. Tramwaje Śląskie przygotują przetarg na wykonawcę prac po aktualizacji posiadanej dokumentacji. Stworzenie takiego połączenia odświeży nieco transportową dostępność całego zespołu dworcowego w Bytomiu, a dodatkowo wpłynie pozytywnie na wizerunek linii 38. Z jednej strony bowiem ma ona szansę zwiększyć swój udział przewozowy na obszarze bytomskiego śródmieścia, z drugiej zyska nowoczesny tabor w postaci dwukierunkowych wagonów Modertransu. Tramwaje Śląskie przewidują, że nowe torowisko powstanie w ciągu dwóch lat.

Znalezione obrazy dla zapytania: bytom jagiellońska tramwaje
fot. bytom.naszemiasto.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane