poniedziałek, 20 kwietnia 2020

ZABRZE: będzie remont torowiska w Biskupicach

Przetarg na modernizację torowiska tramwajowego w zabrzańskiej dzielnicy Biskupice trwał przez kilka miesięcy. Jeszcze w styczniu Tramwaje Śląskie otwarły oferty w tym postępowaniu, a było ich siedem. Do 8 kwietnia trwało opracowywanie dalszych kroków, ponieważ wszystkie złożone propozycje przekraczały budżet, założony na 13,6 miliona złotych brutto. Ostatecznie zamawiający zwiększył budżet, odrzucił trzy oferty i wybrał najtańszą. Wszystko wskazuje więc na to, że torowisko wzdłuż ulicy Bytomskiej wyremontuje KZN Rail z Krakowa.

Przedmiotem zamówienia jest kompleksowa przebudowa infrastruktury na odcinku od ulicy Zamkowej do Szybu Franciszek, razem z pętlą tramwajową Biskupice w Zabrzu. W sumie jest to jakieś 2300 metrów toru pojedynczego. Przede wszystkim przyspieszy to poruszanie się tramwajów i poprawi komfort korzystania z nich. W rejonie przystanku Biskupice Ziemska utrzymany zostanie jednotor, którego przebudowa na odcinek dwutorowy z uwagi na uwarunkowanie prawno-przestrzenne jest niemożliwa. Wbrew pierwotnym zapisom nie będzie on jednak zabezpieczony sygnalizacją sterowaną ręcznie, a nowoczesną sygnalizacją przekaźnikową. Według deklaracji inwestora, jednotor nie wpłynie na przepustowość trasy i nie pogorszy warunków rozkładowych.

Prace mają być zrealizowane w ciągu 11 miesięcy od podpisania umowy. Będą także wymagały częściowego wstrzymania ruchu tramwajowego, z uwagi na wspomniany odcinek jednotorowy. Nie jest to też ostatnia inwestycja w infrastrukturę tramwajową w tej części aglomeracji. Tramwaje Śląskie planują już modernizację dwóch kolejnych odcinków: na Zabrzańskiej w Bytomiu (od Modrzewskiego do Baczyńskiego) oraz na Wolności w Zabrzu (od Floriana do granicy z Rudą Śląską).

Tramwaje Śląskie S.A. » „Skarbnikowa” parada tramwajów w Zabrzu ...
fot. Tramwaje Śląskie

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane