wtorek, 19 maja 2020

GLIWICE: eketrobusy wjadą na linię A-4?

W Gliwicach ukłon w stronę autobusów elektrycznych. Tamtejsze Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej ogłosiło w kwietniu przetarg na zakup dziesięciu elektrobusów razem z infrastrukturą do ich ładowania. Dokładnie chodzi o siedem autobusów 12-metrowych oraz trzy przegubowce. Mają one zostać wyprodukowane w 2021 roku. Zasadniczo najpewniej chodzi o skierowanie nowych autobusów do obsługi linii 676 oraz prawdopodobnie linii A-4, kursującej od lat w miejsce zlikwidowanej trasy tramwajowej. 

Autobusy dla Gliwic mają być napędzane silnikami elektrycznymi o mocy co najmniej 160 kW (autobusy krótkie) oraz 240 kW (przegubowe). Mają być przystosowane do ładowania plug-in oraz do ładowania szybkiego, przy wykorzystaniu pantografu odwróconego. Zasięg pojazdów określono na co najmniej 100 kilometrów (dla autobusów krótkich) oraz 70 kilometrów w przypadku przegubowców. Uzupełnieniem zamówienia jest dostawa i montaż fabrycznie nowych stacji ładowania dla zajezdni, składających się z pięciu podwójnych ładowarek, oraz trzech stacji ładowania z pantografem odwróconym i mobilnej ładowarki awaryjnej. Ładowarki pantografowe miałyby się znaleźć w trzech lokalizacjach: zajezdnia PKM, na przystanku Gliwice Teatr oraz na pętli Sikornik Osiedle. 

Termin na składanie ofert minie jutro. Teraz przyjdzie czas na sprawdzenie i ocenę ofert. Prawdopodobnie zwycięży Solaris, doświadczony już mocno w kwestii autobusów elektrycznych. Przy ocenie ofert pod uwagę brane będą następujące parametry: cena (55%), ocena techniczna (15%), ekologia (5%), warunki gwarancji i serwisu (20%), ceny wybranych części zamiennych (5%). Dostawy mają być zrealizowane w ciągu 18 miesięcy od podpisania umowy. 

Gliwice kupują 10 elektrobusów wraz z infrastrukturą. Pojadą za tramwaj?
fot. Solaris

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane