sobota, 30 maja 2020

KRAKÓW: przystanek Kraków Bronowice rusza w czerwcu

Pierwotnie nowy przystanek kolejowy Kraków Bronowice, który powstał niemal nad ulicą Armii Krajowej, miał zostać uruchomiony już pod koniec zeszłego roku. Potem mówiło się o marcu. Teraz aktualny termin to 14 czerwca, a więc moment wejścia w życie kolejnej korekty kolejowego rozkładu jazdy. Jest to jak najbardziej realne, bo prace właściwie się zakończyły.

Nowy przystanek zdecydowanie ułatwi dojazd do pracy, szkół i na uczelnie tym, którzy wizytują Kraków z kierunku zachodniego. Mnogość linii tramwajowych i autobusowych, mających swoje przystanki w rejonie, zapewni dogodne możliwości podróżowania zarówno do biurowców na Armii Krajowej, jak i na Opolskiej i Jasnogórskiej, a także na AGH, Uniwersytet Pedagogiczny, oraz oczywiście do centrów handlowych w rejonie Ronda Ofiar Katynia. Co prawda układ komunikacyjny wymaga nieco dopracowania, bo przystanki KMK będą oddalone od peronów o kilka minut drogi, to jednak ułatwienie jest zdecydowane. To dużo lepsza lokalizacja niż perony przystanku na Łobzowie, który skomunikowany jest dużo gorzej.

Nowy przystanek zlokalizowano na dwóch poziomach. Dolne perony przeznaczone są dla pociągów poruszających się magistralą E30 Kraków - Krzeszowice i dalej. Perony górne powstały dla obsługi pociągów jadących na krakowskie lotnisko. Pod peronami wykonano tunel, który, poza funkcją komunikacyjną, będzie mieścił także lokale usługowe. Zadaszone perony dostępne będą dzięki schodom ruchomym i windom. Dodatkowo fasada klatki schodowej od strony Bronowic jest przeszklona, co zdecydowanie zwraca uwagę i nadaje obiektowi nieco animuszu. Do Dworca Głównego będzie można stamtąd dojechać w kilka minut, na lotnisko w ledwie 10 minut, a do Krzeszowic w 20 minut.

Kraków. Pociągi dojadą z Bronowic do Dworca Głównego | Gazeta ...
fot. Gazeta Krakowska

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane