poniedziałek, 8 czerwca 2020

KRZESZOWICE: o wakacyjnym rozkładzie jazdy na kolei

Remont linii kolejowej z Krakowa do Katowic ma się zakończyć w tym roku, jednak na ten temat więcej w swoim czasie. Na ten moment stacja w Krzeszowicach jest niemal na ukończeniu, a i cały szlak do Krakowa wygląda już zacnie. 14 czerwca zacznie funkcjonować przystanek Kraków Bronowice, dlatego czerwcowa korekta rozkłady jazdy będzie obfitowała z pewne nowości.

Na początek jednak złe wiadomości. Do 7 lipca nieprzejezdny będzie szlak Trzebinia - Chrzanów, a to za sprawą naprawy osuwiska nasypu nieopodal osadnika Włodzimierz. W tym czasie właściwie wszystkie pociągi Regio w kierunku Oświęcimia i Czechowic-Dziedzic będą zastąpione autobusami aż do Chrzanowa - przy okazji zmniejszonej ilości pociągów łatwiej będzie prowadzić prace na szlaku E30. W czerwcu także część pociągów do i z Krakowa będzie kursować w obsadzie autobusowej, już od Zabierzowa. Z ZKA w Krzeszowicach będziemy mieć także do czynienia w pierwszej połowie sierpnia - tutaj niektóre pociągi będą kursować w ten sposób między Zabierzowem a Katowicami czy Oświęcimiem. Kilka pociągów utrzymanych zostanie w formule ZKA przez cały czas obowiązywania korekty, czyli od 14 czerwca do końca sierpnia. Ważną informacja jest też to, że autobusy ZKA nie będą podjeżdżały pod dworzec kolejowy - zatrzymają się na dworcu autobusowym przy Świętego Floriana.

Jednak w czasie, gdy pociągi będą już kursować normalnie, czas przejazdu z Krzeszowic do Krakowa Głównego będzie się kształtował na poziomie średnio 30 minut. Otwarcie przystanku Kraków Bronowice spowoduje także, że dojazd do dużego węzła komunikacyjnego przy Balickiej i Armii Krajowej potrwa 22-24 minuty - myślę że to pozytywnie wpłynie na frekwencję w składach jadących z zachodu. Co więcej, wraz z korektą na modernizowaną linię wrócą pociągi PKP Intercity (m.in. Matejko, Przemyślanin czy Porta Moravica), a także pociąg Leo Express do Pragi. Od 26 czerwca codziennie wieczorem kursować będzie także TLK Korsarz do Słupska, Ustki i Łeby. 

Rozkłady jazdy dostępne są już w internecie, aplikacjach mobilnych oraz na stacjach kolejowych - zalecam ich sprawdzenie przed podróżą!

Nowy peron dla podróżnych na stacji Krzeszowice
fot. PKP PLK

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane