piątek, 3 lipca 2020

"Kolejowa Nocna Szyna (Kolnosz)" Odcinek 240: linia 340 Brno - Uherské Hradiště (Czechy)

Vlárská dráha, bo tak nazywany jest ten element sieci kolejowej w Czechach, to historyczne połączenie Brna z Trenczyńską Cieplą na Słowacji. Obecnie oznakowana jest ona jako linia 340 i łączy Brno ze stacją Uherské Hradiště, prowadząc przez Nemotice i Wesele nad Morawą.

Linia ta powstała jako czeskomorawska kolej transwersalna. Połączenie z Uherskégo Hradiště do Kunowic uruchomiono 1 kwietnia 1883 roku. Równocześnie do ruchu oddano odcinek Kunowice - Uhersky Brod, zaś w roku 1884 odcinek Kyjov - Bzenec. W roku 1887 uzupełniono brakujące torowisko między stacjami Kunovice i Bzenec, a pod koniec tego samego roku otwarto trasę Kyjow - Brno. Na Słowację pociągi zaczęły docierać w roku 1888. Linia wiedzie przez słynne Austerlitz, czyli Slavkov u Brna.

Na trasie Brno (Odb. Czernowice) - Wesele nad Morawą, linia jest dwutorowa. Niemal w całości jest także niezelektryfikowana - w roku 1996 sieć trakcyjna zawisła tylko na odcinku Brno - Blazovice. W całości linia liczy około 106 kilometrów, a pociągi pokonują trasę w około dwie godziny.


fot. Petr Borženský (zelpage.cz)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane