czwartek, 23 lipca 2020

OŚWIĘCIM: będzie obwodnica!

Oświęcim wreszcie doczeka się rozwiązania znacznej części problemów komunikacyjnych. Miasto to leży u zbiegu ważnych w regionie  dróg: DK44 z Tychów do Krakowa i DW933 z Chrzanowa w kierunku Beskidów. 10 lipca GDDKiA podpisała z Budimexem umowę na realizację obwodnicy drogi krajowej 44, będącej częścią większego przedsięwzięcia, jakim jest budowa całkiem nowego odcinka drogi S1 z Mysłowic do Bielska-Białej. Przedsięwzięcie pochłonie blisko 468 milionów złotych, i ma być gotowe w 2024 roku.

DK44 biegnie zasadniczo przez centrum miasta, znacząco utrudniając życie kierowcom i mieszkańcom. Najbardziej newralgicznym elementem jest rondo przy centrum handlowym Niwa, gdzie właściwie przez cały dzień tworzą się korki. W ramach inwestycji, poza 9-kilometrową drogą, powstaną trzy nowe mosty i wiadukt nad torami kolejowymi. Budimex, poza samą budową, będzie musiał także uzyskać wszelkie opinie, pozwolenia i decyzje, co jest szczególnie istotne z punktu widzenia przebiegu drogi w sąsiedztwie Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Na tę okoliczność powstał raport, który stanowi zbiór wytycznych względem realizacji prac. Raport będzie także przedmiotem analiz ekspertów z UNESCO. 

Obwodnica ma powstać w ciągu 36 miesięcy, z wyłączeniem okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca. Może się więc okazać, ze prace zakończą się przed terminem, jeśli pogoda będzie łaskawa. 

Wiadukt na DK44 w Oświęcimiu już przejezdny
fot. TVP Kraków

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane