czwartek, 16 lipca 2020

WARSZAWA: umowa na Dworzec Zachodni - wielkie zmiany za trzy lata

7 lipca podpisana została, opiewająca na 2,4 miliarda złotych, pokaźna umowa na kompleksową modernizację dworca Warszawa Zachodnia. To jeden z trzech głównych warszawskich dworców przelotowych, który dziś raczej nie zachęca. Prace mają zakończyć się w roku 2023, stanowiąc jednocześnie wstęp do modernizacji linii średnicowej. Przebudową zajmie się Budimex.

Dworzec Zachodni zmieni się nie do poznania. Nowe perony zostaną zamknięte w nowoczesnej hali peronowej, będą też nowe windy i schody ruchome. Dodatkowo, w ramach wspólnej inwestycji PKP PLK i Tramwajów Warszawskich, do Zachodniego doprowadzone zostaną tramwaje, które pod dworcem zatrzymają się w tunelu. Co więcej, przejście podziemne umożliwi wreszcie dojście do peronu 8., a układ torowy stacji zostanie przebudowany w sposób umożliwiający przejazd między linią obwodową a radomską. Przy Tunelowej powstanie też całkiem nowy, dodatkowy peron. 

Prace przy przebudowie dworca mają zostać zrealizowane dokładnie w 1101 dni. W tym czasie Dworzec Zachodni ma ciągle działać i obsługiwać podróżnych, choć oczywiście w ograniczonym zakresie. W sierpniu rozpoczną się pierwsze prace, nie mające wpływu na działanie stacji. Zasadnicza część robót zaplanowana została do rozpoczęcia dopiero w roku przyszłym. Tak krótki czas realizacji zlecenia podyktowany jest pośpiechem przed realizacją remontu linii w tunelu średnicowym. 

Wielka umowa na Warszawę Zachodnią za 2,4 mld zł podpisana! Będzie tunel tramwajowy
mat. PKP PLK

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane