czwartek, 27 sierpnia 2020

POLSKA: w niedzielę zmiana rozkładu jazdy na kolei

Tegoroczna korekta rozkładu jazdy na koniec wakacji jest trochę nietypowa, bo będzie obowiązywała od 30 sierpnia do 7 listopada. Zwykle przedostatnią korektą obejmowano tylko wrzesień i część października. Poza oczywistymi zmianami kosmetycznymi we wszystkich województwach, pasażerów czeka kilka większych modyfikacji, a wręcz nowości.

Na linii 7, między Lublinem a Dęblinem, pociągi wpuszczone zostaną na drugi tor, dzięki czemu aż do Pilawy ruch pociągów będzie prowadzony już po dwóch nowych torach. Skróci to czas przejazdu z Lublina do Warszawy nawet o 20 minut. Wracają też pociągi między Otwockiem a Pilawą. Podróżnym oddany zostanie trzeci peron dworca Rzeszów Główny, a w Koninie i Kole zaczną działać zmodernizowane przejścia podziemne. Jednak żeby nie było zbyt różowo, od 10 września pociągi znów przestaną docierać do Zakopanego - tam kursować będzie ZKA. Prace torowe prowadzone będą między Suchą Beskidzką a Zakopanem. Podobnie między Kutnem a Zgierzem, gdzie rozpoczynają się prace na odcinku Zgierz - Łęczyca. Pociągi dalekobieżne pojadą objazdem przez Łowicz. Zakończy się także remont linii 27 z Sierpca do Nasielska, komunikacja zastępcza zniknie z trasy Kłodzko - Wałbrzych, a także zakończy się remont tunelu kolejowego między Wałbrzychem a Głuszycą. 

Przywracane są sukcesywnie kolejne połączenia, zawieszone wskutek pandemii koronawirusa. Ponownie zacznie kursować IC Łokietek z Krakowa do Warszawy (wieczorem), a dla IC Warmia z Olsztyna do Krakowa przywrócona zostanie pełna relacja. Na trasę wyjedzie też codzienny TLK Bryza, który połączy Olsztyn z Kołobrzegiem. W weekendy, między Warszawą a Wrocławiem, pojawi się TLK Krasiński, który w piątki i  niedziele pojedzie z Wrocławia, a w soboty i poniedziałki z Warszawy. 2 października wróci TLK Stańczyk z Olsztyna do Szczecina, który kursować będzie w piątki i niedziele. Nastąpi też zmiana kategorii pociągu EC Neptun - teraz będzie to IC, z dodatkowymi postojami: Legionowo (w kierunku Trójmiasta), Nowy Dwór Mazowiecki, Ciechanów, Mława, Działdowo (w kierunku Warszawy).

Tradycyjnie polecam sprawdzić rozkłady przed 30 sierpnia - plakaty są dostępne na Portalu Pasażera PKP PLK. 

Od 30 sierpnia wejdzie w życie korekta rozkładu jazdy
fot. PKP PLK

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane