piątek, 25 września 2020

GDYNIA: trolejbusem do Rumii?

Gdyńska sieć trolejbusowa prężnie rozwija się od wielu lat. Jest największym tego typu układem w Polsce po Lublinie, i generalnie jednym z trzech systemów "autobusów na szelkach" w naszym kraju. Wygląda na to, że kolejne lata przyniosą dalszy rozwój tego środka transportu, bo, jak się okazuje, władze Gdyni i Rumii są wstępnie zainteresowane utworzeniem nowej trasy, łączącej właśnie te miasta. 

Działania w tej sprawie rozpoczną się najwcześniej w 2023 roku. Do Rumii miałaby dotrzeć tradycyjna, napowietrzna trakcja, choć Gdynia z zasady zarzuciła już rozbudowę tras w ten sposób, inwestując w tabor umożliwiający częściowe przejechanie trasy bez pobierania prądu z sieci. Trasa trolejbusowa do Rumii miałaby zostać poprowadzona od Cisowej przez planowany tunel w Janowie, dzielnicy Rumii a dalej ulicami: Gdańską, Dębogórską i Kosynierów do centrum handlowego Auchan. Inna koncepcja mówi o pociągnięciu trasy dalej, do aquaparku na granicy Rumii i Redy.  

Aby możliwe było utworzenie takiego połączenia, Rumia musi przeprowadzić szereg inwestycji infrastrukturalnych, w tym kluczowego elementu, jakim jest wspomniany tunel w Janowie. Ponadto istnieje szansa, że wobec takiej odległości czasowej trasa do Rumii powstanie raczej w oparciu o trolejbusy bateryjne. Oczywiście nie bez znaczenia pozostają kwestie finansowe, wciąż bowiem nie są znane szczegóły programów pomocowych Unii Europejskiej na kolejne lata. Brak środków unijnych może skutecznie zablokować tego typu inwestycję. 

fot. ZKM Gdynia

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane