niedziela, 20 września 2020

KATOWICE: Track Tec wybrany na budowniczego linii kolejowej do Pyrzowic

PKP PLK wybrały wykonawcę odbudowy linii kolejowej 182, biegnącej przy lotnisku w Pyrzowicach. Zwycięzcą okazało się konsorcjum firm, na czele którego stoi Track Tec. Zaproponowało ono za tę inwestycję kwotę ponad 812 milionów złotych. Inwestycja w dużej części dofinansowana będzie ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej. 

W sumie o to zamówienie ubiegało się ośmiu oferentów. Pierwotnie najtańszą ofertą była złożona przez Torpol, jednak ostatecznie została odrzucona. Teraz czas na odwołania, dopiero potem podpisana zostanie umowa. Konsorcjum będzie miało 28 miesięcy na realizację inwestycji w ramach podstawowego zadania. PKP PLK będą miały prawo do skorzystania z dwóch wariantów opcji rozszerzenia zakresu inwestycji. Pociągi pasażerskie mają jechać nawet 140 km/h, a czas przejazdu z Katowic do lotniska, trasą przez Tarnowskie Góry, ma wynieść godzinę. Ponadto cała trasa będzie zelektryfikowana, co w pełni zintegruje ją z całą siecią kolejową Górnego Śląska. 

Na trasie, zgodnie z projektem opracowanym przez Egis, znajdą się nowe przystanki kolejowe: Miasteczko Śląskie Centrum, Mierzęcice Łubne i Zawiercie Kądzielów, wyremontowane zostaną też istniejące. Najważniejszą stacją będzie Katowice Airport, a dodatkowo zachowana zostanie rezerwa terenu pod budowę kolejnych dwóch przystanków: Miasteczko Śląskie i Poręba. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, trasa powinna być przejezdna w drugiej połowie 2023 roku. 

Kolej do Pyrzowic: Track Tec odbuduje linię 182
fot. Katowice Airport

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane