wtorek, 29 września 2020

KRAKÓW: przystanek Business Park do przebudowy

Otwarty na początku 2007 roku przystanek kolejowy Kraków Business Park w tamtym czasie był wyjątkowy z dwóch powodów. Po pierwsze powstał jako pierwszy całkiem nowy przystanek w obrębie Krakowskiego Węzła Kolejowego od lat. Po drugie, został wybudowany na potrzeby pracowników sąsiedniego kompleksu biurowców, ze wsparciem tegoż i, co najważniejsze, od początku nosząc nazwę dokładnie taką, jak rzeczone skupisko korporacyjne. Od początku cieszył się dużym zainteresowaniem do tego stopnia, że w godzinach popołudniowych peron w kierunku Krakowa przypominał bardziej stację metra - ludzi jak mrówek. Szybko jednak okazało się, że zastosowane rozwiązania i budowa na szybko przyczyniły się do pogarszania standardu przystanku. Windy przestały działać, kostka brukowa na peronach zapadała się. Przystanek wielokrotnie reanimowano, jednak do tej pory nie poczyniono żadnych większych inwestycji.

Nieco nadziei tchnął w społeczeństwo duch wielkiej modernizacji magistrali E30 z Krakowa do Katowic, w ramach której zarówno torowisko, jak i wszystkie obiekty dworcowe, przechodzą płynnie ze średniowiecza do XXI wieku. Jednak Kraków Business Park wciąż stał osamotniony, jako ten "kamień odrzucony przez budujących". Na szczęście i on doczeka się nowej twarzy. W ramach ogłoszonego przez PKP PLK przetargu na jego modernizację odnowione zostaną zupełnie perony w obu kierunkach, pojawią się nowe wiaty i oznakowanie, które nawiązywać będzie do stosowanego obecnie na całej sieci kolejowej w Polsce. Najważniejsze jest jednak to, że perony zostaną podwyższone, do wysokości stosowanej obecnie. Dobudowane zostaną także dwie pochylnie dla osób o ograniczonej mobilności, a przejście podziemne zostanie wyremontowane. 

Jednego szkoda, że wobec planowanego remontu nie przewidziano wykonania ścieżek wzdłuż nasypu, pozwalających na dojście do peronów od strony ulicy Krakowskiej w Zabierzowie, co znacznie ułatwiłoby korzystanie z pociągów okolicznym mieszkańcom. 

fot. PKP PLK

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane