wtorek, 8 września 2020

OPOLE: najciekawszy projekt w programie Kolej+

W uzupełniającym naborze do projektu Kolej+ wpłynęło blisko 100 wniosków na budowę nowych i modernizację istniejących linii kolejowych. Można się nad nimi rozwodzić lub nie, ale bezwzględnie najciekawszą inicjatywą jest zgłoszenie rewitalizacji linii kolejowych 177 i 294 z Raciborza do Racławic Śląskich przez Głubczyce i Baborów. 

Projekt to wspólne dzieło opolskiego urzędu marszałkowskiego i samorządu śląskiego. Szacunkowo ma pochłonąć około 375 milionów złotych. Powrót pociągów na tę trasę nie tylko umożliwi mieszkańcom południowej Opolszczyzny przemieszczanie się koleją, ale też wpłynie pozytywnie na turystykę polsko-czeskiego pogranicza. Może to być też dobry punkt wyjścia dla przyszłych inwestycji kolejowych w tym regionie. W ramach inwestycji ma zostać odbudowane torowisko, przebudowane mają zostać przejazdy, przystanki kolejowe i system sterowania ruchem. 

W sumie projektem objęte jest blisko 53 kilometry dawnego połączenia, które stało się ofiarą wielkiej likwidacji tras kolejowych przed 20 laty. Pociągi z Raciborza do Głubczyc i z Głubczyc do Racławic Śląskich przestały kursować 3 kwietnia 2000 roku, podobnie jak na prawie 2 tysiącach kilometrów innych tras w Polsce. 

Dworzec kolejowy PKP - Gmina Głubczyce
fot. Gmina Głubczyce

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane