wtorek, 27 października 2020

KRAKÓW: do Olkusza przez Miechów?

Rozwiązań problemu braku łączności kolejowej Olkusza i Krakowa pojawiało się w ostatnim czasie kilka. Całkiem nowa linia z Zabierzowa lub Krzeszowic, przedłużenie linii z Sierszy do Bukowna czy w końcu budowa łącznicy w Jaworznie - wszystkie one mogą powstać, choć nikt nie wie, kiedy. Teraz do tego wachlarza propozycji PKP PLK dorzucają coś jeszcze. Chodzi mianowicie o budowę łącznicy między liniami 8 i 62, łączącej Miechów z Charsznicą.

Rozważania w tej kwestii prowadzone są w zakresie studium wykonalności dla inwestycji infrastrukturalnych w Małopolsce. Co prawda szczegółów na razie brak, jednak przebieg trasy raczej byłby właśnie taki, jak wspomniano wyżej. Łącznica miałaby zaczynać się w rejonie stacji Charsznica, kończyć się zaś w rejonie dworca Miechów. Takie rozwiązanie w sumie nie jest głupie. Dojazd z Olkusza do Charsznicy to około 40 minut, zaś podróż z Miechowa do Krakowa Głównego zajmuje pociągom regionalnym średnio 41 minut. Przy założeniu, że pociągi pokonywałyby łącznicę w ciągu 7-8 minut, oraz że na trasie Miechów - Kraków Główny składy funkcjonowałyby jako przyspieszone, możliwe byłoby osiągnięcie czasu przejazdu w granicach 75-80 minut. Ponadto, co szczególnie ważne, połączenie kolejowe z Krakowem uzyskałby także Wolbrom, z którego jazda zajmowałaby jakąś godzinę. 

Dzisiaj, aby dojechać pociągiem z Olkusza do Krakowa, trzeba przesiadać się w Tunelu. Oferta jest jednak dość mizerna, a i synchronizacja przesiadek leży. Jeśli dopisze szczęście, podróż trwa dwie godziny, jeśli nie - nawet blisko cztery. Co prawda proponowana łącznica nie wpłynie znacząco na skrócenie czasu dojazdu do Krakowa, jednak z pewnych przyczyn może być atrakcyjna. Mowa oczywiście o korkach, które na północy Krakowa będą się w najbliższych latach potęgować wskutek prowadzonych inwestycji. Niestety, na razie nie wiadomo, kiedy łącznica mogłaby powstać. Oznacza to jedno - zanim będzie można pojechać pociągiem z Olkusza do Krakowa przez Miechów, zdążą się zakończyć wszystkie inwestycje drogowe i może się okazać, że inwestycja przestanie być komukolwiek potrzebna...


fot. Starostwo Powiatowe w Miechowie

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane