środa, 25 listopada 2020

KRAKÓW: podwyżki biletów przesądzone

W ubiegłym tygodniu, po burzliwych obradach trwających prawie do północy, Rada Miasta Krakowa zatwierdziła kształt podwyżek cen biletów w miejskim transporcie. Zgodnie z uchwałą nowy cennik zacznie obowiązywać od 1 lutego 2021 roku. Co prawda podwyżki są łagodniejsze niż pierwotnie zakładano, jednak będą wyraźnie odczuwalne dla wszystkich. 

Radni zdecydowali, że taryfa zmieni się następująco:

  • bilet 20-minutowy zostaje, ale zdrożeje z 3,40 na 4,00 złote,
  • bilet 50-minutowy zostaje zlikwidowany,
  • pojawi się bilet 60-minutowy, w cenie 6,00 złotych,
  • bilet 90-minutowy zdrożeje z 6,00 na 8,00 złotych,
  • bilet miesięczny dla posiadaczy Karty Krakowskiej będzie kosztować 80,00 złotych (podwyżka o 11,00),
  • bilet miesięczny dla pozostałych będzie kosztował 148,00 złotych,
  • bilet miesięczny na jedną linię będzie kosztował 54,00 złote (dla płacących podatki w Krakowie) i 80,00 złotych (dla pozostałych pasażerów),
Dodatkowo pojawi się oferta 5+1. Oferta ta jest skierowana do mieszkańców Krakowa, kupujących przez pięć miesięcy bilet sieciowy na Kartę Krakowską (bez dnia przerwy). W takim przypadku bilet na szósty miesiąc ma kosztować jedynie 20,00 złotych - czyli w sumie 420,00 złotych za pół roku. Przeszło także wprowadzenie III strefy dla tych gmin, które zintegrują lokalny transport z Krakowem.

Wszystko fajnie, ale jeśli nie zmienią się ceny w strefie płatnego parkowania, Kraków zostanie zalany kolejnymi samochodami, które już teraz nie mają się gdzie pomieścić. Taryfa bowiem coraz bardziej zniechęca do korzystania z tramwajów i autobusów, zwłaszcza turystów i mieszkańców okolicznych miejscowości. 

fot. Urząd Miasta Krakowa

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane