poniedziałek, 14 grudnia 2020

BERLIN: linia U5 wreszcie kompletna

Tegoroczny 4. dzień grudnia w Berlinie był wielkim dniem. Po wielu latach bowiem ukończony został brakujący odcinek linii metra U5, między Alexanderplatz i Bramą Brandenburską. Nowy odcinek o długości 2,2 kilometra, liczy trzy stacje pośrednie: Unter den Linden, Museuminsel i Rotes Rathaus. Stacja na Wyspie Muzeów zostanie otwarta dopiero w przyszłym roku. Dzięki tej inwestycji zniknęła linia U55, a z centrum można bezpośrednio dojechać do Berlin Hauptbahnhof. Ponadto linia U5 stała się w ten sposób drugą, po linii U7, najdłuższą linią w mieście. 

Rozbudowa linii U5 trwała 25 lat, i rozpoczęła się w 1995 roku. Od 2009 roku, na krótkim odcinku między Bramą Brandenburską a Dworcem Głównym, kursowała tymczasowa linia U55, obsługiwana jednym składem. Realizacja inwestycji wiązała się z wieloma wyzwaniami, dlatego trwała blisko 10 lat. Stacja Museuminsel musiała powstać niemal w całości metodą górniczą. Dodatkowo, z uwagi na krzyżowanie z linią U6, musiała powstać dwupoziomowa stacja przesiadkowa Unter den Linden. Tym samym zlikwidowano stację Französische Straße, znajdującą się niespełna 200 metrów od nowych peronów Unter der Linden.

Linia U5 miała być przedłużana dalej, przez Turmstrasse i Jungfernheide do portu lotniczego Berlin Tegel. Te plany nie zostaną jednak zrealizowane, bo Tegel idzie do zamknięcia. 


fot. BVG/Oliver Lang 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane