wtorek, 8 grudnia 2020

WARSZAWA: rozkład jazdy 2020/2021 w PKP Intercity

Już w najbliższą niedzielę, 13 grudnia, wejdzie w życie nowy roczny rozkład jazdy pociągów na terenie całego kraju. W nowym rozkładzie PKP Intercity będzie uruchamiać około 400 pociągów dziennie, czyli utrzymany zostanie podobny poziom usług, jak w obecnym rozkładzie.

Na wielu odcinkach sieci kolejowej podróże trwać będą krócej. Dotyczy to chociażby trasy Warszawa - Trójmiasto, gdzie czas przejazdu skróci się o około 20 minut. Przybędzie tam także połączeń - dokładnie o dwa. Składy Express Intercity Premium znad Bałtyku do Krakowa pojadą około 5 godzin. Szybciej będzie można też podróżować między Poznaniem a Wrocławiem - zysk na poziomie 40 minut. Pozwoli to także szybciej dojechać nad morze, bo nawet w 5 godzin. 

Znacznie zwiększy się oferta na magistrali E30 między Krakowem a Katowicami - tutaj skok z 8 do 19 par pociągów dziennie. Tym samym stratny będzie Lubliniec, przez który trasowano podczas modernizacji znakomitą większość pociągów z tej trasy. Będzie więcej pociągów z Krakowa do Wrocławia, a także w kierunku Rzeszowa. Szybciej pojadą składy z Lublina do Wrocławia - najszybszy w mniej niż 6 godzin. 

Przewoźnik wprowadzi kolejne zmodernizowane składy. Na torach pojawi się więcej pociągów kategorii IC, które zastąpią niektóre składy TLK. Wśród nowości rozkładowych PKP Intercity zaplanowało następujące relacje:

  • IC Kazimierz relacji Kraków - Łódź,
  • IC Chełmoński relacji Świnoujście - Kraków przez Zieloną Górę i Wrocław,
  • IC Karłowicz relacji Warszawa - Zakopane przez Radom i Kielce,
  • EIP relacji Katowice - Trójmiasto przez Warszawę,
  • IC Lubuszanin z Chełma do Zielonej Góry przez Lublin, Warszawę i Poznań (poprowadzi też wagony do Gorzowa Wielkopolskiego),
  • TLK Sudety z Jeleniej Góry do Krakowa przez Świdnicę, Dzierżoniów, Nysę i Prudnik (tzw. magistralą podsudecką),
  • IC Wawel z Krakowa do Berlina przez Katowice, Wrocław i Zieloną Górę (powrót po kilku latach),
  • IC Cracovia, który pojedzie z Pragi i Budapesztu aż do Przemyśla,
  • IC Bosman z Wrocławia do Kołobrzegu.

Pociągi przewoźnika wrócą także do Otwocka, a od stycznia do Płocka. W czerwcu 2021 roku TLK Biebrza zacznie kursować przez Hajnówkę, Czeremchę i Siemiatycze aż do Warszawy. Pociąg TLK Wyczółkowski pojedzie z Lublina do Świnoujścia przez Kielce i Wrocław, TLK Kormoran zaś połączy Polanicę Zdrój z Olsztynem, kursując przez Nysę, Prudnik, Katowice i Warszawę. Na razie jednak nie ma jeszcze daty uruchomienia tych składów. 

Nie zabraknie też pewnych ograniczeń. Mniej pociągów pojedzie z Łodzi do Warszawy i odwrotnie, a to przez modernizację Dworca Kaliskiego w Łodzi. Nie będą uruchamiane składy z Łodzi do Lotniska Chopina w Warszawie. Ograniczenia dotkną też trasę z Warszawy do Białegostoku - tutaj trwa modernizacja Rail Baltiki. Od marca część pociągów dalekobieżnych ma kursować przez Warszawę Gdańską lub w relacjach skróconych, na co z kolei będzie mieć wpływ rozpoczynająca się modernizacja Warszawskiego Węzła Kolejowego. Zniknie też IC Oscypek, jadący do Zakopanego przez Bielsko-Białą, Żywiec i Suchą Beskidzką - ma wrócić po modernizacji linii kolejowej z Żywca do Suchej. 

Dokładne informacje dotyczące propozycji rozkładowych dla poszczególnych województw znajdziecie TUTAJ.


fot. PKP Intercity

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane