poniedziałek, 1 września 2014

Czy wiesz, że...? - skąd wziął się Krzyż św. Andrzeja?

Dlaczego przed przejazdami kolejowymi (i nie tylko kolejowymi) ustawia się Krzyże św. Andrzeja? Skąd wzięło się to oznaczenie?

Kształt Krzyża św. Andrzeja, zwany także saltire lub crux decussata, pochodzi od domniemanego sposobu, jaki ukrzyżowany został święty Andrzej. Według podań został on rozwieszony właśnie na formie litety X, położonej na boku. Dlaczego jednak znak ten, mający ściśle religijny wydźwięk, pojawia się w odniesieniu do skrzyżowań dróg z torami kolejowymi czy tramwajowymi? Dzieje się tak dlatego, że święty Andrzej Apostoł jest patronem podróżujących, i właśnie dlatego strzeże bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Poza tym wyróżniający się kształtem znak zwraca uwagę kierowców.

Ile krajów, tyle wersji Krzyża. W większości krajów stosuje się klasyczną wersję położoną, w niektórych jednak pojawiają się wersje "stojącego" Krzyża św. Andrzeja. Wiele krajów, w przypadku przejazdów wielotorowych, dokłada od spodu dodatkową, złamaną belkę, wskazując na wielkość przejazdu.

Krzyże św. Andrzeja nie pojawiają się wyłącznie w miejscach krzyżowania się dróg z liniami kolejowymi. Wiele państw europejskich ustawia także Krzyże przy przejazdach tramwajowych, zwłaszcza w przypadku szybkich linii komunikacyjnych.
Krzyże św. Andrzeja umieszcza się bezpośrednio przed przejazdem kolejowym, po prawej stronie drogi (lub lewej w krajach o ruchu lewostronnym).

Krzyż św. Andrzeja stosowany w Austrii i Włoszech (wikipedia)
Niemiecki Krzyż św. Andrzeja, stosowany najczęściej na przejazdach tramwajowych (wikipedia)
Krzyż stosowany w Australii (wikipedia)
Krzyż stosowany w Stanach Zjednoczonych (wikipedia)
Polski Krzyż św. Andrzeja przed przejazdem jednotorowym (wikipedia)

Krzyż stosowany w Zambii i Zimbabwe (wikipedia)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane