wtorek, 11 lipca 2017

KRAKÓW: coraz bliżej uruchomienia łącznicy i nowych przystanków kolejowych

W Krakowie mnóstwo się dzieje, wiadomo to od dawna. Poza zaawansowanymi pracami na sieci tramwajowej od wielu miesięcy prowadzona jest budowa łącznicy kolejowej Zabłocie - Krzemionki, która pozwoli skrócić czas przejazdu między Krakowem a Skawiną niemal o połowę, wpływając jednocześnie na zwiększenie atrakcyjności połączeń na południe Małopolski. Obecnie trwa ostatni etap prac na przystanku osobowym Kraków Zabłocie, który wraz z drugim do pary, Kraków Krzemionki, jeszcze w tym roku ma zostać oddany do użytku. Podobnie zresztą będzie z całą łącznicą.

Na przystanku Kraków Zabłocie trwają prace wykończeniowe, zarówno w obrębie samej stacji, jak i jej otoczenia komunikacyjnego. Z kolei na przystanku Kraków Krzemionki powstaje ciągle część dworcowa. Budowane jest także przejście podziemne, łączące przystanek z ulicą Plac Przystanek. Torowisko na estakadach zostało ułożone na matach antywibracyjnych, które mają wytłumić drgania. Zbudowano już więcej niż połowę całego torowiska i wszystko wskazuje na to, że prace zakończą się w terminie, jaki zaplanowano na grudzień.

Niestety jest pewien problem, który ma zapewnić komfort, ale jednocześnie wszystko oszpeci. Wzdłuż nowej trasy, na całej estakadzie, montowane są ekrany akustyczne. Głupie mamy w tym względzie przepisy, bo ja rozumiem takie rozwiązania na wsi, gdzie nocą jest cicho i przejeżdżający pociąg faktycznie wprowadza zamieszanie. Jednak w mieście ekrany akustyczne są brzydkie, zaburzają ład urbanistyczny i kompletnie nic nie wnoszą w zmniejszanie poziomu hałasu. Szkoda, naprawdę szkoda.

fot. PKP PLK

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane